Księgowość firmy transportowej – dlaczego biuro rachunkowe mówi „nie” firmie transportowej?
Obsługa księgowa jest potrzebna niemal każdej działalności. Czy to w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy działalności gospodarczej. Jeśli nie działasz jedynie na terenie Polski, ale także świadczysz swoje usługi na terenie Unii Europejskiej, raczej nie obejdziesz się bez sprawnej księgowej bądź księgowego. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego dla branży transportowej oraz jak przygotować się do rozszerzenia swoich usług, jeśli jako biuro rachunkowe chcesz zacząć rozliczać także firmy transportowe.


Nie dla każdego księgowość w firmie transportowej.
Tworzenie zaledwie raportów kosztów, posługiwanie się jedynie przepisami krajowymi, brak znajomości dotacji unijnych, brak chęci zgłębiania wiedzy w związku z prowadzoną działalnością – to dyskwalifikuje z prowadzenia księgowości na szerszą skalę. Przytaczamy taki przykład, bo nie jeden Klient trafił do nas, po wcześniejszej, mało profesjonalnej obsłudze. W przypadku firmy transportowej, może mieć to poważne konsekwencje.
Wymagający Klient, ale liczny Klient – wielkość branży transportowej ciągle się powiększa.
Firm transportowych jest około 125 tys. w Polsce. Każda z nich musi mieć albo pracownika na etacie zajmującego się księgowością albo zdecydować się na wybrane biuro rachunkowe. Nie zwykłe biuro rachunkowe, ale takie które będzie znało specyfikę branży transportowej i będzie potrafiło swoje świadczone usługi dostosować do Klienta.
Taka usługa na wysokim poziomie potrzebna jest nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale i małej firmie transportowej.
Usługi transportowe są wymagające, zarówno dla właściciela, pracownika, kierowców, księgowości. To specyficzna branża, nie dla każdego, ale kusząca forma działalności gospodarczej, w której przydatne mogą okazać się bardzo różne kompetencje, umiejętności, wcześniejsze doświadczenia a także predyspozycje osobowościowe.
Z czym musisz się liczyć, chcąc prowadzić księgowość w firmie transportowej?
Działania związane ze świadczeniem usług księgowych dla firmy transportowej, daleko wykraczają poza zakres tworzenia sprawozdań finansowych czy też prowadzenia ksiąg przychodów.
Ewidencja czasu pracy kierowców na podstawie danych z tachografu lub karty kierowcy. Prowadzenie dokumentacji naruszeń, mandatów na wypadek ewentualnej kontroli inspekcji pracy albo ITD.
Rozliczenia muszą być przygotowane na czas, a wielu pracowników firm transportowych nie dostarcza dokumentacji w terminie. Pojawia się frustracja i niemoc u księgowej lub pracownika biura rachunkowego. Brak komunikacji na tym poziomie także był jednym z tematów naszej ostatniej, III konferencji, która miała miejsce 13 stycznia 2023 roku. Współpraca na tej linii jest bezwzględnie potrzebna.
Rozliczanie kierowców nie musi być zmorą, która spędza sen z powiek. Niech to nie będzie powodem, przez który mało kto chce podejmować się prowadzenia księgowości w firmie transportowej dużych rozmiarów, jeżdżącej po krajach Unii Europejskiej. Pomagamy w tym zakresie dostarczając niezbędne oprogramowanie, wdrożenie, wiedzę oraz szkolenia. Zobacz jak wygląda proces rozliczenia kierowców – Poradnik wideo krok po kroku. Jest to obszar, który możemy wspólnie zaopiekować, realizując zawiłe przepisy.
Charakterystycznym zjawiskiem firm transportowych, jest częsta rotacja pracownika, zatem przygotowywanie umów zlecenie i o pracę powinno zostać zautomatyzowane. Doprecyzowana umowa, zgoda na szeroki zakres działań związanych z kadrami w ramach prowadzenia księgowości firmy transportowej, zatem dobra komunikacja jest fundamentem udanej współpracy na linii księgowość a przedsiębiorstwo.
Doradztwo podatkowe – może nawet prowadzenie księgowości dla kilku podmiotów w obrębie jednego właściciela. Otwarta głowa, wychodzenie z inicjatywą, szukanie rozwiązań i propozycji. Nie jeden właściciel czy pracownik reprezentujący firmę transportową doceni taką postawę.
Zwrot podatku VAT naliczonego w krajach Unii Europejskiej firma transportowa musi mieć zaopiekowany wewnętrznie lub korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej.
Znajdzie się zapewne jeszcze wiele tematów wyróżniających księgowość firmy transportowej. Od nastawienia i podejścia zależy, czy będą to problemy czy wyzwania.
Księgowość firmy transportowej to ciekawy biznes – nie będziesz się nudzić. Z mocnym partnerem u boku, dasz sobie radę.
W biznesie potrzeba odwagi, a już na pewno w branży transportowej nie może jej zabraknąć. Szczególnie podkreślaliśmy jej wagę podczas naszej konferencji. Covid, wojna na Ukrainie, inflacja, kryzys sprzedaży – to nas nie powstrzymało przed kolejnym krokiem, rebrandingiem i stworzeniem linii EwiHelp, której rolą jest wspieranie firm zewnętrznych, szerzenie dobrych praktyk i wzorców.
Widzieliśmy wiele wyróżniających się przypadków u naszych Klientów. Wiemy, gdzie mogą pojawić się trudności. Rozumiemy, że rozliczanie kierowców może być trudne. Rozumiemy zawiłość dokumentacji pakietu mobilności. Widzimy, że zakres działań jest szeroki.
Zwykłe biuro rachunkowe mogą te tematy przerosnąć, ale bez wątpienia księgowość w firmie transportowej, to ciekawa przygoda zawodowa dla odważnych.
Specjalizacja jest w cenie w każdej branży a szczególnie w branży transportowej.
Chcesz, aby firmy transportowe stały się Twoimi Klientami? Tak się składa, że wspieramy firmy konkurencyjne i zachęcamy do stania się naszymi partnerami. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub pracujesz na etacie, ale widzisz swoją przyszłość w tej jakże dużej, ale jednak niszy i masz ochotę wyspecjalizować swoje usługi, skontaktuj się z nami.
Biuro księgowe firm transportowych – to nawet brzmi jak całkiem dobra nazwa, prawda?